V lidském životě je padesát let období v němž lze prožít mnohé velmi příjemné chvíle, ale i okamžiky, jež svým chmurným obrazem se nám hluboko vžijí do srdce. Za padesát dva let mikulovické kopané, která vyrůstala v amatérských podmínkách, se v oddíle vystřídalo mnoho nadšených a zapálených vyznavačů kopané, kteří, ať jako hráči nebo funkcionáři, připravovali divákům radostné nebo smutné chvilky. Mnozí z nich již opustili naše řady a naopak další teprve budou obouvat kopačky, aby pokračovali v tradici mikulovického fotbalu.

Zde bychom Vás chtěli seznámit stručně s historií  mikulovické kopané.

1947 – Po odsunu Němců,  jak to už bývá, několik nadšenců vybudovalo naproti továrně EGO (dnešní firma Plastkon product s.r.o.) na pozemku pana Chytila fotbalové hřiště, které je dodnes na stejném místě. Prvním názvem klubu  se stal Slezan Mikulovice, k prvnímu mistrovskému utkání jeli hráči Slezanu k derby do Zlatých Hor.

1951 – Po reorganizaci tělovýchovy v tehdejší ČSR došlo i ke změně názvu klubu na TJ Spartak Mikulovice.

1957 – Po deseti letech v nejnižší okresní soutěži (pod okresem Šumperk) fotbalisté TJ Spartak Mikulovice poprvé postoupili do 1.B třídy a později i 1.A třídy.

60. léta – Koncem šedesátých let prochází fotbal v Mikulovicích vleklou krizí, tým sestupuje a hraje pouze 3. okresní třídu (jesenická skupina).

70. léta – Mužstvo, které je doplněno nadějnými dorostenci, po dvou letech postupuje do okresního přeboru (pod okresem Šumperk) a pak znovu do krajské 1.B třídy. Rovněž v mládežnických kategoriích dosahují mikulovičtí žáci a dorostenci dobrých výsledků a v některých letech i získávají tituly okresních přeborníků.

2.pol. 90.let – Postupně byly vytýčeny nové cíle, které se týkaly zejména zlepšení podmínek pro hráče. Dalším cílem bylo zajištění návratu hráčů hostujících v jiných oddílech hrajících vyšší soutěže a následný postup do vyšších soutěží.

První akcí bylo vybudování nového trávníku s podzemním zavlažováním, čímž došlo k podstatnému zlepšení hrací plochy, trávník se v Mikulovicích stal nejlepší hrací plochou nejen okresu Jeseník. Byly vybudovány také nové moderní kabiny pro hráče, za vydatného přispění tehdejšího hlavního sponzora Likérka Trul s.r.o. Mikulovice.

V roce 1999 došlo k vytvoření nového fotbalového klubu pod názvem FC Trul Mikulovice s.r.o., který byl založen TJ Spartakem Mikulovice, Likérkou Trul Mikulovice  a Obcí Mikulovice.

1999-2004 – Mužstvo postupně během tří let po sobě postupuje do 1. A třídy, krajského přeboru a pak jako první fotbalový klub na Jesenicku do divize. Po ročním působení v čtvrté nejvyšší soutěži však sestupuje zpět do krajského přeboru.

2005-2009 – Účast v Krajském přeboru Olomouckého kraje. V roce 2007 pak dochází k zatím poslední organizační změně v mikulovické kopané. Bylo založeno občanské sdružení pod názvem FK Mikulovice o.s. na které byla z FC Trul s.r.o. převedena práva člena ČMFS a dál pokračuje v soutěži – krajském přeboru Olomouckého kraje. V tomto ročníku tým mužů končí na 1. místě a postupuje do Divize E.

2009-2018 – Účast v Moravskoslezské divizi E, po 4. a dále po dvou 3. místech se v roce 2014 podařilo postoupit jako prvnímu týmu jesenického okresu do třetí nejvyšší soutěže v ČR, Moravskoslezské fotbalové ligy MSFL. Přestože jsme se umístili na nesestupovém 11. místě, z finančních důvodů se mužstvo přihlašuje  do Okresního přeboru Jesenicka, kde působí do roku 2018. V této sezóně ze 4. místa postupuje do 1.B třídy Olomouckého kraje sk. C. Po ročním působení však mužstvo padá zpět do Okresního přeboru Jesenicka

2020 – Postup do 1.B třídy KFS Olomouckého kraje sk. C.